Постоянен стрес: претоварване, докато тялото започне да стачкува
В днешно време всички по някакъв начин сме под стрес. В един динамичен свят, какъвто е нашият, стресът е постоянно състояние. Това носи сериозни последици за здравето.
Стресът е нещо много лично. Всеки реагира на него различно. Симптомите на стреса могат да бъдат разделени в четири категории: физически (треперене, напрежение), умствени (липса на концентрация, удължено време за реакция) и психологически (паника, униние) симптоми и промени в поведението (повишена консумация на алкохол/кофеин, промени в хранителните навици). Тези симптоми могат да се появят в много различни варианти и комбинации.
Стресът по принцип не е отрицателен. Той ни тласка, изостря сетивата и последиците често са много добри резултати. Ако стресът, обаче, стане постоянно състояние, той ни разболява.
Какво се случва в тялото?
Стресът възниква, когато мозъкът сигнализира чрез сетивата за някаква опасност. Различните вещества се отделят в организма, включително и хормоните адреналин и кортизол.
Това има многообразно въздействие: кръвното налягане и нивото на кръвната захар се покачват, както и честотата на дишането и сърдечната честота. В допълнение, зениците се разширяват. С една дума, освобождава се енергия и тялото рабори с пълни обороти. Биологично погледнато това е важно, защото по-рано в опасни ситуации обикновено е значело борба или бягство.
В днешно време тези опасности вече не съществуват. В замяна на това, човекът е създал други стресови фактори. Те включват например:
-
значими събития като смъртта на любим човек или да станем жертва на престъпление
-
ежедневни ядове, които се сумират и много натоварват
-
частни проблеми, като например финансови трудности
-
стрес в професионалния живот - тормоз, напрежение, натоварване
-
различни страхове - страх от провал, екзистенциална тревога
-
фактори на околната среда, като например шум
-
физически проблеми
Тези стресови фактори предизвикват едни и същи физически реакции, както и преди, при нашите предци при среща с хищник. Но за разлика от тогава, няма нито битка, нито бягство, така че липсва физическата активност, поради което произведените вещества, и по този начин стреса, не се разграждат. Създава се постоянен стрес. Това увеличава риска от инфаркти, инсулти и сърдечносъдови заболявания. Рискът от развитие на диабет или наднормено тегло се увеличава. В допълнение, имунната система е отслабена, при което податливостта към заболявания се увеличава.
Но стресът може да се възприеме и положително. Това зависи от продължителността, интензивността и вярата, че стресовата ситуация е управляема. Една първа оценка на това дали дадено събитие предизвиква положителен или отрицателен стрес се случва несъзнателно. Независимо от това, устойчивостта на стрес може да бъде увеличена с някои мерки.
Какви са възможностите, ще узнаете следващата седмица.
Последно оценени
-
5.0 (1)Doppelherz Магнезий 400 + B1 + B6 + B12 + Фолиева киселина, 30 таблетка
- 400 mg магнезий на дневна доза
- Само 1 таблетка дневно
€ 3,89 (€ 96,29 / кг)Доставка до 09. октомври
-
5.0 (1)Panaceo Пудра за кожата и рани от зеолит, 30 г
- Поддържа раничките суха и предотвратява навлизането на микроби и бактерии
- Може да се използва от цялото семейство
€ 15,99 (€ 533,00 / кг)Доставка до 06. октомври
-
3.0 (1)Alnavit Био зърнести кифли, 125 г
- Със сусам и ленено семе
- Хрупкава коричка, нежна сърцевина
- Двойна опаковка за печене
€ 2,39 (€ 19,12 / кг)Доставка до 09. октомври
-
2.0 (1)Wild Deodorant Refill Cherry Blossom, 40 г
- За всички типове кожа
- С подхранващи свойства
- Надеждно абсорбира потта
€ 5,99 (€ 149,75 / кг)Доставка до 06. октомври
От нашия блог:
-
България: Безплатна стандартна доставка от € 69,90
-
Безплатно
връщане -
Ние работим
по съобразен с климата начин . Повече от 10.850 продукта